AGROSUM 2018 ÇALIŞTAYI İÇİN 14 ÜLKEDE TEMSİLCİLER

AGROSUM 2018 İÇİN 14 ÜLKE TEMSİLCİLERİ

Zirve Çalıştayına katılan Almanya, Suudi Arabistan, Irak, Ürdün, Mısır, Libya, Filistin, Tunus, Cezayir, Çad, Bahreyn, Umman, Belçika ve Makedonya’dan bürokratlar, iş Adamları ve sivil toplum kuruluşları B2B iş görüşmelerine başladı…

14 ülkeden 90 firma temsilcisi ile 80 B2B iş görüşmesi randevusu oluşturuldu…

Yeni iş anlaşmaları yapıldı..

TARIMKON Genel Başkanı Hakan Yüksel , Çad Cumhuriyetinin eski İç işleri bakanı ve CEMAC ( Central African Economic and Monetary Community ) Ülkelerinin yetkilisi sayın Dr. Tony Ngartola Ngarbaroum ile yeni protokol yaptı.. .

TARIMKON (Uluslararası Gıda ve Tarım Konfederasyonu) tarafından gıda ve tarımın geleceği ile alınması gereken tedbirlerin geliştirilmesi için, Dünya Tarım ve Gıda İş Birliği Zirvesi (AGROSUM) ön çalıştayı Ankara’da gerçekleştiriliyor..

TARIMKON Genel Başkanı Hakan YÜKSEL, “14 ülke, 40’ı Türk olmak üzere 90 firma ve çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarının desteği ile AGROSUM çalıştayını başlatmış bulunmaktayız.

Dünya tarımının sürdürülebilirliği ve geleceği için 2018 yılı içerisinde gerçekleştireceğimiz AGROSUM 2018 Zirvemiz, bu bağlamda büyük önem arz etmektedir.

Konfederasyon olarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız ile yaptığımız görüşme neticesinde 1-4 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirmeyi planladığımız AGROSUM Zirvemizi devletimizce terör ve şer odaklarına karşı AFRİN’de sürdürülen operasyonlar nedeniyle 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilmek üzere kısa bir süre erteleme kararı almıştık. Ama 2018 yılı içinde gerçekleşecek AGROSUM Zirvesini daha iyi yapabilmek için dünyada tarım ve gıda da söz sahibi sektör temsilcileri ile bir araya gelerek ZİRVEDE neler yapabilirizi konuşmak ve şimdiden ticari işbirliktelikleri oluşturarak zirveye kadar alt yapı çalışmalarını tamamlamak için ÇALIŞTAYLAR yapıyoruz.

Bu ÇALIŞTAYLAR, UKRAYNA, AZERBAYCAN, ÖZBEKİSTAN, İRAN gibi ülkelerde de devam edecek.

 

Zirvenin Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın hedef gösterdiği Milli Tarım projesi kapsamında bugün katılım gösteren 14 farklı ülkenin temsilcileri ile zirvenin planlaması ve gelişimi ile ilgili önemli kararlara imza attık.

Bir zirveden daha fazlası olan AGROSUM 2018, alınan kararlar ve atılan sağlam adımlar ile memleketimizin geleceğini şekillendirecektir” dedi.