Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre  obezite  2000 ’li yıllarda batı toplumunu tehdit eden en önemli sorun gibi görünmektedir. Bu artışta son 30 yıldır değişen çevre nedeniyle yüksek enerjili, lezzetli besinlerin sınırsız sunulması ve yaşam koşullarına bağlı olarak fiziksel aktivitenin azalması etkin olmuştur.

Obezite,  çocukluk çağında  gelişmiş ülkelerde en sık görülen beslenme  bozukluğudur ve sıklığı giderek artmaya devam etmektedir. Hem çocukluk, hem de erişkin yaşta sağlığın bozulmasına neden olmaktadır. Vücut ağırlığındaki artış çocuğun ilerleyen yaşlarda  koroner kalp hastalığı, kolesterol yüksekliği, damar sertliği, hipertansiyon, diyabet, gut,  kanser, mide rahatsızlıkları (ülser, gastrit  vb) , karaciğer yağlanması, nefes darlığı, eklemlerde zorlanma gibi hastalıklara yakalanmasına sebep olabilmektedir.


Obezitenin en telem etkenlerinden biri olan fiziksel aktivitenin azalmasına, sağlıklı ve temiz bir çevrede bireylerin kendilerine vakit ayırmalarının önemine deyinmek, teşvik etmek, kamuoyunu ozbeziteye karşı bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak için “OBEZİTİYE KARŞI KARADENİZ” projesi hazırlanmıştır.

Ülkemiz genelinde coğrafi bölgeler göz önüne alındığında en az obezitenin görüldüğü yer Karadeniz’ dir.

Bu bölgenin coğrafi yapısı, yeşilin, maviliğin en fazla iç içe ve en etkin görüldüğü, temiz bir çevrenin olma özelliğin koruması büyük etkendir. Bu özelliklere Karadeniz insanının çalışkanlığı ve fiziksel aktivitesinin yüksekliği de eklenince bu çağın hastalığı olan obezitenin bölgesel olarak en az etkilendiği coğrafya konumunu korumaya devam etmektedir.

Bu sebepten ötürü Obeziteye karşı mücadelenin en etkin ve anlamlı mesaj verileceği yer Karadeniz’ dir.

Projemizden obeziteye kaşı mücadele etmek, kamuoyunu bilgilendirmek, teşvik etmek amacı ile MENÇURA ŞELALESİ, AYDER YAYLASI ve UZUNGÖL bölgesinden hafta sonu kampları organize edilmektedir.

Proje kapsamında katılım sağlayacak kişilerin bu bölgelerde eş zamanlı Cuma, Cumartesi, Pazar günleri kamp kurarak, yürüyüş programları yapılmaktadır.

Proje içinde Karadeniz’ de kamp kurarak, yürüyüş programı etkinliklerine katılmak isteyenle info@tarimkon.org adresine başvurarak kayıt yaptırabilir.